צימר בגליל

צימר בגליל – מזה מספר שנים, הולך ומתפתח ענף תיירות ופנאי חדש בארצנו הקטנטונת. הענף הזה, אשר ניתן להגדירו כ- "תיירות-כפרית" , הולך ותופס נפח, הולך ותופס תאוצה וממקם את עצמו בראש ענף התיירות, באזורים רבים בארץ, אך בעיקר בגליל.

התיירות הכפרית, נבדלת מאחותה הבכורה, התיירות העירונית, בכמה פרמטרים מרכזיים: בניגוד לריכוזיות של התיירות העירונית, אשר מתרכזת בבתי מלון, אשר יכולים לאכלס בעת ובענה אחת מאות ואף אלפי אורחים, התיירות הכפרית מבוססת על אירוח בצימרים, או לכל היותר במלוניות קטנות, היכולים לארח, כל אחד מהם, מספר קטן של אנשים: זוג אחד, משפחה אחת, או כמה זוגות של חברים לכל היותר.

למרות כי ענף הצימרים התפשט בעת האחרונה לכל חלקי הארץ, וצימרים חדשים נבנים חדשות לבקרים על כל גבעה -צופה אלי נוף בכל מקום אפשרי, נותר הגליל, חבל-לידתו של הצימר הראשון ושל הצימרים בכלל, כמוביל בענף הצימרים, הן מבחינת הכמות, והן מבחינת האיכות.
ניתן למנות סיבות רבות הממקמות את הצימר הגלילי במקום של כבוד בין שאר הצימרים, ולמרות שתקצר היריעה מלמנות ולנתח את כולם, ננסה לתת סקירה מקפת על הסיבות העיקריות:
צימר בגליל, מתייחד משאר אחיו הפזורים ברחבי הארץ, בראש ובראשונה בשל היותו הצימר המקורי. לאלה מכם אשר אינם בקיאים בהיסטוריה של הצימר, נזכיר כי בחסות משרד התיירות, נבנו כאן, בגליל הצימרים הראשונים בישראל. למרות כי סוג מסויים של "בד-אנד-ברקפסט", היה קיים כבר מימים ימימה, ומשפחות כאלה ואחרות, נהגו לארח בבתיהם, בחדר פנוי או בעליית הגג, אורחים מזדמנים למספר ימים, הצימר הראשון, שנבנה במיוחד למטרה זאת, הוקם ללא ספק, כאן בגליל. מעשה שהיה כך היה: מושבים רבים בגליל, עלו על האדמה, מתוך מניעים חקלאיים, ומתוך מטרה לפרנס את עצמם באמצעות חקלאות זעירה, קרי: גידולים חקלאיים שלא דרשו יותר ממספר קטן של דונמים, בצמוד לבית המגורים, או בשטחים חקלאיים, הנמצאים בסמיכות ליישוב. והנה, באו ימים, אשר פרנסת משפחה ממטע של עצים נשירים בני כמה דונמים, הפכה לבלתי אפשרית, שכן , הזמנים השתנו ורק מטעים גדולים של מאות דונמים, יכלו לשרוד את התחרות והעלויות הגבוהות, ולהתפרנס מעבודה חקלאית.

וכך, נולד הרעיון של ענף הלול, אשר אפשר, בעלויות זולות יחסית, להקים, בסמוך לבית המגורים, בצריפים נמוכים, להקים לולים, שסיפקו גם ביצים בשפע לשוק המקומי וגם עופות, ופתרו את בעיית הפרנסה של שורה ארוכה של מושבים בגליל, כל יישובי גב ההר.

יישוב אחד, לא יכל להכלל בהסדר הזה, בשל אופיו המיוחד. זהו היישוב אמירים, אשר בשל היותו יישוב של צמחונים וטבעונים, לא יכול לקבל את פתרון הלולים, כמקור לפרנסת התושבים. ואז לאחר שישבו על המדוכה, צץ בראשו של מאן- דהו, הרעיון הגאוני של התיירות הכפרית.

מענקים והלוואות, מן הסוכנות היהודית ומן הממשלה, נתנו לתושבים, ובעידודו של משרד התיירות, נחנכו בשעה טובה, הצימרים הראשונים בישראל, וה-"צימר בגליל" הראשון, בא אל העולם.

הסיבה השניה לכך כי צימר בגליל מבדיל עצמו מאחיו הפזורים באזורים אחרים בארץ, היא ללא ספק המיקום. במרחק נסיעה לא ארוך, כמעט מכל מקום בארץ, נמצא אחד מחבלי הארץ, מן המיוחדים והיפים ביותר בעולם. הגליל, חבל ארץ שמשך אליו תמיד, מיסטיקנים ואנשי רוח בכל התקופות, בשל יופיו המיוחד, מאכלס במרחק נסיעה קצר, של עד שעה אחת, אטרקציות תיירותיות, מקומות קדושים לכל הדתות, אתרי טיול בטבע, מן היפים בארץ, שפע קולינרי אוטנתי ומגוון, אתרי בילוי, קניות, מרכזי ספא ובריאות, ועוד ועוד, ככל שהדעת יכולה לדמיין, והקולמוס עייף מלפרט… הכנרת, עם אתרים הקדושים לנצרות (טבחה, כפר נחום, הר האושר ), היהדות ( קבר הרמב"ם, קבר רבי מאיר בעל הנס, קבר רבי עקיבא ועוד) ואתרי השחיה והספורט הימי הפזורים מסביב לחופיה. מרום הגליל, עם שפע של קברי צדיקים המהוים מוקד עליה לרגל עצום, ובראשם קברו של הצדיק האלוהי, ר' שמעון בר יוחאי, ביחד עם אתרי בילוי בטבע, כמו שמורת נחל עמוד, שמורת הר מירון, הר כפיר ועוד ומסעדות, מרכזי ספא ובריאות, ויקבי-יין.

הגליל העליון, עם אתרי תיירות מובילים כמו אגמון החולה, אתר החרמון, נהר הירדן על יובליו, מרכזי בילוי וקניות כמו ראש-פינה וקרית שמונה ועוד. הגליל המערבי, על שפע האתרים ההיסטוריים, קולינריים ומרכזי בילוי וקניות וכמובן החלקים שבו הנושקים לים התיכון.
כל אלה, יוצרים תשתית תיירותית עשירה ומגוונת מאין כמוהה, המהווה תפאורה מושלמת לצימר בגליל.

האזור כולו, עובר בשנים האחרונות מהפכה של ממש. טובי המוחות והכשרונות, נשאבים לכאן מן המרכז, כדי למצוא לעצמם את חלקת גן-העדן הפרטית שלהם, ובכך מוסיפים, איש-איש את חלקו, ליצירת המארג הכה מיוחד הזה, המשופע בראש ובראשונה בחומר אנושי מיוחד ואיכותי, מגוון, המעשיר את חוויית התיירות הכפרית, הרבה מעבר לסתם שהייה בצימר. זהו צימר בגליל.

ללא ספק, אחד הסממנים המאפיינים את התפתחותו ולידתו של איזור תיירותי בעל אופי ייחודי, הוא יצירת אטרקציות תיירותיות רבות ומגוונות, בנוסף למקום הלינה, במקרה שלנו, הצימר. אחת הדוגמאות לכך, היא יקבי היין הרבים, שנולדו על גבעות הגליל, בשנים האחרונות. בתחילה היו אלה יקבי-בוטיק , שנולדו בהססנות, על הגבעות המוריקות, בתחום השיפוט, של מועצה אזורית מרום הגליל. די למנות את יקב דלתון, שהיה בין הסנוניות הראשונות, יקב בן-זמרה, יקב כפר-שמאי ועוד.

לאחר מכן, מיהרו כל היקבים הנחשבים, כמו יקבי רמת-הגולן, יקבי כרמל מזרחי ועוד, להוסיף לעצמם כרמים וסדרות יין מן האזור המיוחד הזה. במהרה, הפך חבל ארץ זה, למוכר ומוערך הן בין היצרנים והן בין חובבי היין ברחבי הארץ והעולם. יינות שיוצרו כאן על גבעות מרום הגליל, זכו להכרה בין-לאומית ולמדליות בתחרויות יין נחשבות. כמו באזורים מפורסמים בעולם, דוגמאת פרובנס, טוסקנה, שמפיין, אלזס ועוד, הופך מרום הגליל, שגבעותיו מתכסות במהירות בכרמי ענבי יין, לשם דבר בין אחיו המפורסמים בעולם ולא יירחק היום בו יוכל גם הוא להיות בראש מורם, כשוה בין שוים, ברשימה המכובדת הזאת. דבר זה מוסיף ללא ספק כבוד רב לאזור מרום הגליל, וממקם את הצימר בגליל, במקום של כבוד בין אחיו הפזורים ברחבי הארץ.

דוגמא נוספת להתפתחות הגליל בהיבט התיירותי היא הנושא של מרכזי הבריאות והספא. בעת האחרונה, הופך הגליל למוביל גם בתחום הזה. מטפלים רבים, אשר השתלמו והתמחו באומנויות הטיפול והעיסוי ההוליסטי על כל גווניו, בחרו למקם את מקום פעילותם המקצועית, כאן בגליל, ולא בכדי. כי הרי אין תפאורה הולמת יותר לאוירה של ריפוי ורגיעה, מן האוירה המיוחדת של הגליל, שלא לדבר על האויר הצח והנקי, התורם אף הוא את חלקו, לאוירת הרוגע והשלווה, אשר כה חיוניים הם לחווית העיסוי והריפוי ההוליסטי. מרכזי ספא, מטפלים הוליסטיים המציעים לאורחי הצימר בגליל מגוון של טיפולים ועיסויים, נמצאים כמעט בכל יישוב בגליל ומעניקים לאורחי הצימרים, שרות מסור, המוסיף ערך נוסף וחשוב לחופשה בגליל. גם מרפאים הוליסטיים, רופאים אלטרנטיביים, מרכזי בריאות, מדיטציה, יוגה ועוד, הוקמו ברחבי הגליל בעת האחרונה. נדמה, כי בשל היותה האחות הבכורה בנושא הצימרים בכלל, גםבנושא זה, מהווה אמירים, בשל אופיה המיוחד כיישוב צמחוני-טבעוני, אבן שואבת למטפלים אלטרנטיביים ומעסים מכל הסגנונות, אשר בחרו באמירים כמקום מושבם ומעניקים מכאן את שרותיהם, הן לתושבי אמירים והן לאורחים מכל חלקי הארץ, המגיעים לחופשה בגליל.

את ההיבט הקולינרי כבר הזכרנו בתחילת הכתבה,. נציין כי בשל ההרכב האנושי-דמוגרפי המיוחד של הגליל, יש לאורחי צימר בגליל, אפשרות בחירה בין סגנונות אוכל כה רבים ומגוונים, בתוך מתחם גיאוגרפי כה קטן באופו יחסי, עד-כי תקצר הירעה מלהזכיר את כל המסעדות ואתרי המזון השונים והמגוונים העומדים לרשות אורחי צימר בגליל, אך ננסה לגעת לפחות בחלקם.

החל מן המסעדות האתניות אוטנטיות, של מגוון העדות החיות כאן בגליל, כמו מסעדות דרוזיות, צ'רקסיות, חומוסיות ומסעדות "מזרחיות", מסעדות לבנוניות ומגוון עצום של מסעדות ישראליות, ממיטב הסגנונות והטעמים. כמעט כל רשתות המזון המוכרות, הכוללות המבורגרים, בתי קפה מפורסמים, פיצריות ועוד, פתחו כאן בגליל סניפים לטובת לקוחותיהם מן המרכז, השוטפים את הגליל, כמעט בכל חודשי השנה.

גם בתחום מסעדות-שף ייחודיות, לא אלמן הגליל. כמו בתחומים אחרים, גם בתחום הקולינרי, ימצא המתארח בצימר בגליל, מיטב השפים שעזבו את המרכז הסואן, לטובת מסעדה גלילית עם תפריט גלילי אוטנתי, באחד ממרכזי האירוח הכפרי, כאן בגליל.

אטרקציות כבר אמרנו? לרשות אורחי הצימרים, צימר בגליל, מגוון רחב של אטרקציות – טיולי טרקטורונים, טיולי ג'יפים, קייקים, אגמון החולה, חי-בר יראון, רכבל צוק מנרה, רכיבה על סוסים, צוקי ראש הנקרה, ועוד ועוד…

והעיקר – הטבע הגלילי, נופי הגליל המדהימים, הריחות, הניחוחות, המראות, העוטפים את המתארחים בצימר בגליל מכל עבר, מסלולי הטיול בטבע, בשמורות הטבע הרבות הפזורות בגליל, הופכים את חוויית הארוח בצימרים באמירים, לחוויה מיוחדת במינה, שאורחי הצימרים בגליל, לוקחים איתם הבייתה כזכרון נעים, והוא שמזכיר להם, לבוא לכאן שוב ושוב, אל גן-העדן המיוחד הזה, בארץ ישראל, מרחק נסיעה קצר מכל מקום בארץ. גם לכם מגיע, לחוות את החוויה המיוחדת הזאת, חוויית הצימר בגליל. להתראות בגליל!

כתב שמואל עטיה צימרים וספא זמן חלום באמירים, צימר בגליל

להמשך השיחה בווטסאפ
1
נשמח לעזור
זמן חלום - צימרים וספא באמירים
היי ,
יש לך שאלה?
אשמח לעזור לך באופן אישי
דילוג לתוכן